
Date de piață · Barometru salarialBarometrul Salariilor din România 2026
Datele salariale sunt utile atunci când le pui în context. Barometrul International Work Finder analizează 246 de roluri din 11 sectoare și 42 de unități administrativ-teritoriale și este însoțit de consultanță specializată, ca să înțelegi ce înseamnă aceste repere pentru compania ta.
Studiu salarial · Ediția 2026 · Realizat de International Work Finder
Sinteza e gratuită (PDF). Analiza completă include datele detaliate pe roluri și o sesiune de consultanță cu echipa noastră.
Principalele concluzii 2026
Mediana netă pe sector (lei/lună)
| Sector | Mediană netă |
|---|---|
| IT | 11.750 |
| Legal | 11.000 |
| Pharma | 11.000 |
| Sales | 10.750 |
| Financiar | 10.000 |
| Marketing | 9.250 |
| Logistică | 8.500 |
| Inginerie | 8.000 |
| HR | 7.500 |
| Business Services (BPO/SSC) | 6.500 |
| Retail | 4.700 |
Salariul net mediu pe regiuni
| Județ / regiune | Net mediu | vs. medie |
|---|---|---|
| București | 7.073 | +46% față de medie |
| Media celor 42 de unități | 4.839 | referință |
| Hunedoara | 4.108 | cel mai mic |
Sursă: INS (date 2025; București ian. 2026), prelucrare IWF.
Exemple din grilă: HR și Logistică
Intervale nete lunare (lei) pentru două dintre cele 11 sectoare. Mediana netă reprezintă poziția tipică de piață.
HR & Resurse Umane
| Rol | Net minim | Mediană netă | Net maxim |
|---|---|---|---|
| HR Director | 15.000 | 21.000 | 40.000 |
| C&B Manager | 9.000 | 11.000 | 15.000 |
| HR Manager | 8.500 | 11.000 | 16.000 |
| Senior C&B (Total Rewards) | 8.000 | 10.500 | 14.000 |
| Talent Acquisition Manager | 7.500 | 10.500 | 13.000 |
| Employer Branding Manager | 7.000 | 9.000 | 12.000 |
| HRBP | 5.500 | 9.000 | 14.500 |
| L&D Manager / Training Manager | 6.500 | 8.500 | 12.000 |
| TA Team Leader | 6.500 | 8.500 | 12.000 |
| C&B Specialist | 5.500 | 7.500 | 12.000 |
| OD Specialist (Organizational Development) | 6.000 | 7.500 | 9.000 |
| HR Operations Coordinator | 5.500 | 6.800 | 9.000 |
| HR Analytics Specialist | 5.500 | 6.500 | 8.500 |
| Employer Branding Specialist | 5.500 | 6.300 | 8.500 |
| Recruiter | 3.500 | 6.000 | 9.500 |
| Talent Acquisition Specialist | 4.000 | 6.000 | 7.500 |
| HR Generalist | 4.000 | 5.800 | 8.000 |
| L&D Specialist / Training Specialist | 4.500 | 5.800 | 7.900 |
| Payroll Specialist | 4.000 | 5.800 | 8.500 |
| HR Administrator / HR Specialist | 3.500 | 5.000 | 6.500 |
Logistică & Supply Chain
| Rol | Net minim | Mediană netă | Net maxim |
|---|---|---|---|
| Supply Chain Director | 18.000 | 22.000 | 30.000 |
| SAP Logistic Consultant | 11.000 | 13.000 | 17.000 |
| Purchasing Manager | 11.000 | 11.500 | 18.000 |
| Warehouse Manager | 8.500 | 11.000 | 13.500 |
| Inventory Manager / Planning Manager | 8.500 | 10.500 | 13.000 |
| Logistics Manager (Manager Logistică) | 8.500 | 9.500 | 13.500 |
| Inginer Logistică | 7.500 | 9.000 | 10.000 |
| Supply Chain Manager | 8.500 | 9.000 | 12.000 |
| Supply Chain Analyst | 4.500 | 8.500 | 12.000 |
| Șofer C/E (driver) | 4.000 | 8.000 | 12.000 |
| Logistics Data Analyst | 5.500 | 6.800 | 8.000 |
| Customs Specialist (E-Transport) | 6.500 | 6.500 | 13.000 |
| Demand Planner | 5.500 | 6.500 | 8.500 |
| Procurement Specialist (Buyer) | 5.000 | 6.500 | 8.000 |
| Logistics Coordinator | 3.500 | 4.500 | 5.000 |
| Operator Logistic | 3.500 | 4.000 | 5.000 |
| Manipulant Marfă | 3.000 | 3.500 | 5.800 |
Grila completă, cu 246 de roluri și 11 sectoare, este inclusă în analiza completă.
Cum construim datele
Fiecare rol este construit din mai multe surse independente și trece printr-un proces riguros, în care datele automatizate sunt validate de consultanții care recrutează chiar acele poziții.
Surse multiple, independente
Construim fiecare rol din mai multe surse independente, reconciliate continuu.
Validare și scor de încredere
Fiecare valoare primește validare și un scor de încredere înainte de a intra în raport.
Confirmare din minimum 2 surse
Publicăm doar cifrele care se confirmă din cel puțin două surse externe.
Verificare de consultanți
Cifrele finale sunt verificate de consultanții care recrutează exact aceste roluri.
Un proces industrializat de date, care se închide cu judecată umană.
Repere pentru decizii salariale mai bine fundamentate
Întrebări frecvente
Care este salariul mediu net în România în 2026?
Conform INS, salariul mediu net a fost 5.843 lei în aprilie 2026, iar brutul 9.740 lei, în creștere nominală cu 3,5% față de aprilie 2025.
Care este sectorul cu cele mai mari salarii în România în 2026?
IT, cu o mediană netă de 11.750 lei pe lună, urmat de sectorul juridic și farmaceutic (11.000 lei fiecare) și de vânzări (10.750 lei), conform Barometrului Salariilor din România 2026 realizat de International Work Finder.
Cât de mari sunt salariile din București față de restul țării?
Salariul net mediu din București este 7.073 lei, cu 46% peste media celor 42 de unități administrativ-teritoriale (4.839 lei). Cel mai mic nivel este în Hunedoara, 4.108 lei.
Au crescut salariile reale în România în 2025?
Nu. Salariile nominale nete au crescut cu 4,8%, dar inflația de 9,7% a anulat aproape integral câștigul real.
Cât câștigă un HR Manager în România în 2026?
Între 8.500 și 16.000 lei net pe lună, cu o mediană de 11.000 lei, conform grilei Barometrului.
Cum este construit Barometrul Salariilor?
Fiecare rol este construit din mai multe surse independente, publicăm doar cifrele confirmate din cel puțin două surse externe, iar valorile finale sunt verificate de consultanții care recrutează chiar acele roluri.
Datele îți arată piața. Noi te ajutăm să le interpretezi.
Barometrul Salariilor din România este însoțit de o sesiune de consultanță cu echipa International Work Finder, în care discutăm concluziile relevante pentru industria, rolurile și contextul companiei tale.
Solicită analiza completăSau descarcă sinteza în format PDF, gratuit.
