Barometrul Salariilor din România 2026Date de piață · Barometru salarial

Barometrul Salariilor din România 2026

Datele salariale sunt utile atunci când le pui în context. Barometrul International Work Finder analizează 246 de roluri din 11 sectoare și 42 de unități administrativ-teritoriale și este însoțit de consultanță specializată, ca să înțelegi ce înseamnă aceste repere pentru compania ta.

Studiu salarial · Ediția 2026 · Realizat de International Work Finder

Sinteza e gratuită (PDF). Analiza completă include datele detaliate pe roluri și o sesiune de consultanță cu echipa noastră.

246
roluri analizate
11
sectoare de activitate
42
unități administrativ-teritoriale
Sinteză

Principalele concluzii 2026

Salariile nominale nete au crescut cu 4,8% în 2025, dar inflația de 9,7% (IPC, la finalul anului) a anulat aproape integral câștigul real.
IT are cea mai mare mediană netă: 11.750 lei pe lună, de peste două ori media națională. Retailul are cea mai mică: 4.700 lei.
Bucureștiul are cel mai mare salariu net mediu, 7.073 lei, cu 46% peste media celor 42 de unități administrativ-teritoriale (4.839 lei).
Salariul mediu net la nivel național a fost 5.843 lei în aprilie 2026 (brut 9.740 lei), în creștere nominală cu 3,5% față de aprilie 2025.
Salariul minim brut este 4.050 lei și crește la 4.325 lei din iulie 2026.

Mediana netă pe sector (lei/lună)

SectorMediană netă
IT11.750
Legal11.000
Pharma11.000
Sales10.750
Financiar10.000
Marketing9.250
Logistică8.500
Inginerie8.000
HR7.500
Business Services (BPO/SSC)6.500
Retail4.700

Salariul net mediu pe regiuni

Județ / regiuneNet mediuvs. medie
București7.073+46% față de medie
Media celor 42 de unități4.839referință
Hunedoara4.108cel mai mic

Sursă: INS (date 2025; București ian. 2026), prelucrare IWF.

Exemple din grilă: HR și Logistică

Intervale nete lunare (lei) pentru două dintre cele 11 sectoare. Mediana netă reprezintă poziția tipică de piață.

HR & Resurse Umane

RolNet minimMediană netăNet maxim
HR Director15.00021.00040.000
C&B Manager9.00011.00015.000
HR Manager8.50011.00016.000
Senior C&B (Total Rewards)8.00010.50014.000
Talent Acquisition Manager7.50010.50013.000
Employer Branding Manager7.0009.00012.000
HRBP5.5009.00014.500
L&D Manager / Training Manager6.5008.50012.000
TA Team Leader6.5008.50012.000
C&B Specialist5.5007.50012.000
OD Specialist (Organizational Development)6.0007.5009.000
HR Operations Coordinator5.5006.8009.000
HR Analytics Specialist5.5006.5008.500
Employer Branding Specialist5.5006.3008.500
Recruiter3.5006.0009.500
Talent Acquisition Specialist4.0006.0007.500
HR Generalist4.0005.8008.000
L&D Specialist / Training Specialist4.5005.8007.900
Payroll Specialist4.0005.8008.500
HR Administrator / HR Specialist3.5005.0006.500

Logistică & Supply Chain

RolNet minimMediană netăNet maxim
Supply Chain Director18.00022.00030.000
SAP Logistic Consultant11.00013.00017.000
Purchasing Manager11.00011.50018.000
Warehouse Manager8.50011.00013.500
Inventory Manager / Planning Manager8.50010.50013.000
Logistics Manager (Manager Logistică)8.5009.50013.500
Inginer Logistică7.5009.00010.000
Supply Chain Manager8.5009.00012.000
Supply Chain Analyst4.5008.50012.000
Șofer C/E (driver)4.0008.00012.000
Logistics Data Analyst5.5006.8008.000
Customs Specialist (E-Transport)6.5006.50013.000
Demand Planner5.5006.5008.500
Procurement Specialist (Buyer)5.0006.5008.000
Logistics Coordinator3.5004.5005.000
Operator Logistic3.5004.0005.000
Manipulant Marfă3.0003.5005.800

Grila completă, cu 246 de roluri și 11 sectoare, este inclusă în analiza completă.

Metodologie · Date verificate

Cum construim datele

Fiecare rol este construit din mai multe surse independente și trece printr-un proces riguros, în care datele automatizate sunt validate de consultanții care recrutează chiar acele poziții.

01

Surse multiple, independente

Construim fiecare rol din mai multe surse independente, reconciliate continuu.

02

Validare și scor de încredere

Fiecare valoare primește validare și un scor de încredere înainte de a intra în raport.

03

Confirmare din minimum 2 surse

Publicăm doar cifrele care se confirmă din cel puțin două surse externe.

04

Verificare de consultanți

Cifrele finale sunt verificate de consultanții care recrutează exact aceste roluri.

Un proces industrializat de date, care se închide cu judecată umană.

Repere pentru decizii salariale mai bine fundamentate

246 de roluri analizate, de la poziții operaționale la specialiști și management.
11 sectoare de activitate, cu repere relevante pentru industrii diferite.
Date salariale din 42 de unități administrativ-teritoriale.
Comparații între București și celelalte regiuni ale țării.
Evoluții salariale și contextul economic care influențează puterea de cumpărare.
Repere utile pentru construirea ofertelor salariale și evaluarea competitivității acestora.
Sesiune de consultanță cu un specialist International Work Finder, pentru interpretarea datelor și raportarea lor la nevoile companiei tale.

Întrebări frecvente

Care este salariul mediu net în România în 2026?

Conform INS, salariul mediu net a fost 5.843 lei în aprilie 2026, iar brutul 9.740 lei, în creștere nominală cu 3,5% față de aprilie 2025.

Care este sectorul cu cele mai mari salarii în România în 2026?

IT, cu o mediană netă de 11.750 lei pe lună, urmat de sectorul juridic și farmaceutic (11.000 lei fiecare) și de vânzări (10.750 lei), conform Barometrului Salariilor din România 2026 realizat de International Work Finder.

Cât de mari sunt salariile din București față de restul țării?

Salariul net mediu din București este 7.073 lei, cu 46% peste media celor 42 de unități administrativ-teritoriale (4.839 lei). Cel mai mic nivel este în Hunedoara, 4.108 lei.

Au crescut salariile reale în România în 2025?

Nu. Salariile nominale nete au crescut cu 4,8%, dar inflația de 9,7% a anulat aproape integral câștigul real.

Cât câștigă un HR Manager în România în 2026?

Între 8.500 și 16.000 lei net pe lună, cu o mediană de 11.000 lei, conform grilei Barometrului.

Cum este construit Barometrul Salariilor?

Fiecare rol este construit din mai multe surse independente, publicăm doar cifrele confirmate din cel puțin două surse externe, iar valorile finale sunt verificate de consultanții care recrutează chiar acele roluri.

Mai mult decât un raport

Datele îți arată piața. Noi te ajutăm să le interpretezi.

Barometrul Salariilor din România este însoțit de o sesiune de consultanță cu echipa International Work Finder, în care discutăm concluziile relevante pentru industria, rolurile și contextul companiei tale.

Solicită analiza completă

Sau descarcă sinteza în format PDF, gratuit.